Kas sinu hambapasta sisaldab mikroplastikuid?

Microplastik, mikroplastik reostus, saaste

Maailmas on globaalseks probleemiks meresaaste ja –plastikreostus, kuid pahatihti jääb tundmatuks mikroplastikutest tulenev keskkonnaoht.

Tillukesi plastosakesi, nn mikroplastikuid kasutatakse paljude toodete, näiteks
kosmeetikatoodete valmistamisel. Neid leidub nimelt koorivates kehakreemides,
päikesekreemides, juuksetoodetes, huulepulkades, hambapastades ja mitmetes teistes hoolduskaupades.

Kui toode, mida kasutad, sisaldab vahvaid läikivaid helbeid või osakesi, võid kindel olla, et toode sisaldab mikroplastseid osakesi.


Enim kasutatud plastne aine kosmeetilistes toodetes on polüeteen, mis on keskne plastikkoostisaine kilekottide või toiduainepakendite valmistamisel. Need plastsed osakesed pole inimese tervise jaoks kahjulikud otseselt, kuid keskkonnaoht saab alguse siis, kui peseme kosmeetikatoote maha. Sedaviisi jõuavad mikroplastikud äravoolutorutsi veepuhastusjaamadesse, mis varem ei olnud võimelised efektiivselt mikroplastikuid veest välja filtreerima. Lõpuks jõuavad need osakesed mõnesse veekeskkonda.
Olgu mainitud, et mikroplastikuks saab nimetada kõiki vees mittelahustuvaid plastitükke, mis on mõõtmetelt väiksemad kui 5 mm.

Surmav mõju mereloomadele


Vesises keskkonnas tarbivad mikroplaste planktonid ja mitmete kalaliikide maimud. Seedimatud osakesed põhjustavad nende enneaegset surma seedekulgla ummistamisega ja seega võimetust täiskasvanueani jõuda, et paljuneda. Lisaks, langedes saagiks suurematele vee-elukatele ja kaladele, sisenevad mikroplastikud toiduahelasse ja võivad jõuda meie toidulauale, mis püstitab uue terviseriski. Polüeteenosakesed omavad eriomadust kinnitada
endi külge erinevaid kahjulikke aineid ja osakesi, nagu raskmetalsed ioonid ja toksiinid.


Kõigi lisanduvate kahjulike ainetega on mikroplastist praegusel hetkel saanud oht inimtervisele.


Ehkki kosmeetikatooted ei ole mikroplastikute peamine allikas, tehakse just selles
valdkonnas positiivseid samme nende kaotamise jaoks. Nii ka Münti hambapesutablettide näol. Neid hoiustatakse klaaspurkides, lõpmata kordi taaskasutatavad ning neis ei sisaldu ühtegi loodust ega inimesi kahjustavat ainet.

Sammud parema tuleviku poole

Oht, mida mikroplastikud merekeskkonnale kujutavad, on teadvustatud alates selle sajandi algusest ja nüüd liiguvad paljud riigid, eriti Prantsusmaa ja Põhjamaad, kosmeetikatoodetes kasutatavate
mikroplastikute keelustamise poole.
Tarbijana saame, et vältida mikroplastikute sattumist merekeskkonda, valida tooted, mis ei sisalda mikroplastseid osakesi. Niisiis, selleks, et anda oma panus jätkusuutlikku keskkonda ja tulevikku, kontrollige seda, mis on kirjutatud Teie hambapastatuubile ja muudele tarvikutele Teie kosmeetikakotis!

Evelin Piirsalu on Stockholm Environment Institute Tallinna keskkonnakorraldusprogrammi
vanemteadur. Tema hiljutine teadustöö on seotud merekeskkonnaga, täpsemalt mereökosüsteemi hooldamiste ja teenuste väärtustamise ning hindamisega. Esimesena avaldatud Evelin Piirsalu blogis.

Kirjuta kommentaar

Pane tähele, et me peame kommentaari heaks kiitma enne selle avaldamist.