Okeanoloogid väidavad, et kärmelt reageerides taastub ookeani eluolu 30 aastaga

Aprillis avaldatud teadusuuringu kohaselt on võimalik maailmamere hiilgus taastada vaid ühe inimpõlvkonna jooksul.

See tähendaks veealuse elustiku õitsele puhkemist, alates küürvaalade sulistamisest Austraalia rannikutel ning lonthüljeste kolooniatest Põhja-Ameerika läänerannikul, lõpetades roheliste merikilpkonnadega Jaapanis.

Inimkond on paari sajandi pikkuse pidurdamatu ülepüüdmise, saastamise ja rannikute hävitamise tõttu põhjustanud tohutut kahju ookeani elanikele. Samas on täbarad ajad näidanud ka eluslooduse märkimisväärset vastupidavust.


Nüüd olevat mereteadlastel piisavalt teadmisi, et 2050 aastaks viia läbi ookeanite taassünd. Seejuures mainivad nad, et mõõtmed, mida rakendama peaks hakkama (sisaldab endas näiteks jätkusuutlikku kalapüüki, Ikejime (活け締め) või Ikijime (活き締め) meetodit ehk humaanset kalapüüdu), maksavad miljardeid dollareid aastas, kuid see-eest on 10-kordse väärtusega.


Nenditakse, et ei tohiks unustada ka kliima soojenemise vastu võitlemist, et kaitsta ookeaneid hapestumise, hapnikupuuduse ja korallrahude hävimise eest. Üldpilti positiivsest küljest vaadates kasvab aga järjest teadlikkus rannikul asuvate mangroovide (igihaljas hingamisjuurtega puu) võimest kiiresti imada süsihappegaasi ja kaitsta rannajoont tõusva veetaseme eest.

Uuringu peamine sõnum on lõpetada ookeanielukate hävitamine. Neid hoopiski kaitstes on võimalik taastada endine värvikirev elu. On aeg teha täispööre ning mõista selle kasumlikkust nii inimkonna heaolule kui ka keskkonnale.

Raport leidis, et ülemaailme kalastamine muutub järk-järgult jätkusuutlikumaks ning loomade elupaikade, nagu näiteks meriheinade niitude ja mangroovide bioomide, hävitamine on peaaegu seiskunud. Samuti taastatakse, restaureeritakse asumispaiku järjest enam - alates Floridast kuni Filipiinideni välja.

Edulugude hulgas on ka küürvaalad, kes rändavad Antarktikast Ida-Austraaliasse ning kelle populatsioon on viimaste aastatega massiliselt kasvanud, jõudes tänaseks 40 000 isendini. 1968. aastal, mil vaalapüügi keeldu polnud veel kehtestatud, eksisteeris vaid paarsada isendit. Samuti on merisaarmate arv Kanades märkimisväärselt tõusnud, alustades paarist tosinast 1980. aastal, ning küündides hetkel tuhandeteni.

Ookeani saaste aastaks 2050

Tee jätkusuutliku tulevikuni pole aga alati sile. Plastikust tulev reostus ja suurfarmide jäätmed satuvad ookeanitesse, veetemperatuurid küündivad rekordkõrgusteni ning kurnav kalapüük leiab paljudes maailma paikades siiani aset. Edela-Aasias vinnavad kalamehed paati kõike, mis silmusesse takerdub ning suunduvad edasi kalatööstusesse, kus toorainest tehakse peale vajaliku filee ka õlisid, rupskeid.

Teadlase Callum Robertsi sõnul on maailmamere soojenemine ajanud paarsada ellu jäänud lõunavaala Atlandi ookeani läänerannikule, kus paljud hukkuvad, jäädes ette sealsele tihedale laevaliiklusele, või upuvad, jäädes kinni homaarimõrdadesse. Õnneks aitavad keskkonnakaitse institutsioonide jõustunud regulatsioonid selliseid juhtumeid juba vaikselt vähendada.

Kokkuvõttes leiavad okeanograafid, et ookeanide taastamine aastaks 2050 on suur väljakutse, kuid selle saavutamine oleks ajalooline verstapost inimkonna püüdlustes jätkusuutliku tuleviku poole.

Artikli avaldas esimesena The Guardian.

Kirjuta kommentaar

Pane tähele, et me peame kommentaari heaks kiitma enne selle avaldamist.