5 uskumatut igapäevatoodet, mis sisaldavad plastikut!

Plastik. Plastik. Plastik.


Tänapäeval on raske teha keskkonnasõbralikke valikuid rohepesu ohvriks sattumata. Kuigi usaldusväärsuse loomiseks on olemas öko-märgistused ja sertifikaadid, on enamik ettevõtteid leidnud viisi esitleda keskkonda saastavat toodet jätkusuutlikuna. Tundub, et tarbija peaks olema lausa detektiiv, et jõuda jälile, millega päriselt tegemist on.


Siin on 5 erinevat igapäevatoodet, mida me pea kõik oleme kasutanud, ja mis üllataval kombel sisaldavad keskkonda rüvetavat plastikut!

 

Teekotid

Võib tulla üllatusena, et pealtnäha naturaalse joogi pakendamiseks kasutatakse plastikut. Just nii - on põhjus, miks teekotike tulikuumas veel ära ei lagune - see sisaldab plastikut! Soodsamad valikud koosnevad enamjaolt nailonist, termoplastikust, PVC-st või polüpropüleenist (PP). Ka paberist valmistatud teekotte töödeldakse sageli epiklorohüdriiniga, mis veega kokkupuutel hüdrolüüsitakse plastikuid sisaldavaks ühendiks. Seega soovitame sul oma Liptoni püramiidid teepuru ja metallist teesõela vastu välja vahetada!

 

Hambapasta

Kahjuks leidub aga lisaks lagunematule plastiktuubile keskkonda saastavat materjali ka hambapasta koostises! Ei, läikivad kristallid sinu hambapastas ei tekita valgendavat efekti. Need on hambapasta välimuse atraktiivsemaks muutmiseks. Kraanikausist liigub mikroplastik edasi veekogudesse ja veeloomade kehasse ning satub ringiga inimese toidulauale. Samuti võib mikroplastik kinni jääda hambavahedesse ning seal kaariest tekitada. 

Õnneks on olemas lahendus - Eesti ettevõtte Münt toodab hambapesutablette, mis koosnevad vaid kaheksast looduslikust koostisosast. Nende püsitellimusega hoiustatakse tablette aga klaaspurgis, mille saad ise tablettidega täita. Loe kuidas see töötab siin!

Päikesekreem

Ka Eesti kliimas on oluline enda nahka UV-kiirguse eest kaitsta. Päikesekreemi valikul ei peaks lähtuma aga ainult mõjust meie nahale, vaid loodusele. Nimelt sisaldavad paljud päikesekaitsekreemid mikroplasti või nano-osakesi, mis ei ole biolagunevad. Kreemi nahale määrides ja järve ujuma minnes reostame me loodust ning häirime järve ökoloogilist tasakaalu.

 

Küünelakk

Kuigi atsetooniga küünelakki eemaldades võib tunduda, et värv kaob maagiliselt vatipadja sisse, on küünelakk siiski valmistatud polümeerist ehk plastikust. Seega võib küünelakk lahustuda, kuid lõplikult ei kao see kunagi ära. Lisaks leidub tavalistes küünelakkides ka mikroplastikut. Õnneks on tänaseks saadaval ka vegan küünelakid, mis ei kahjusta tugeva lõhnaga kokku puutudes sinu tervist!

 

Küpsetuspaber

Ka kõige lihtsam kokkamiseks vajaminev toode - küpsetuspaber - võib plastikut sisaldada. Nimelt annab paberile läikiva ja mittekleepuva omaduse silikoon, mis koosneb polümeriseerunud räniühenditest. Enamik küpsetuspabereid on kaetud õhkõrna silikoonkihiga, mille miinuseks on lühike eluiga. Ühekordselt kasutatava “paberi” võiksid aga asendada silikoonist lehega, mida võid kasutada aastaid, sest need on masinpestavad.

 

Plastikuvaba eluviis on nagu maraton. Kuskilt tuleb pihta hakata!

Ilmselt kõige lihtsam koht esimese sammu tegemiseks on likvideerida hambapastaprügi. Siin on lihtne ja maitsev viis alustamiseks! 

Kirjuta kommentaar

Pane tähele, et me peame kommentaari heaks kiitma enne selle avaldamist.